Klausimai kunigui

Straipsnis publikuotas spalio mėnesio laikraščio „Stačiatikių Lietuva“ numeryje.

Į parapijiečių klausimus atsako Vilniaus Šventosios Dvasios vienuolyno Katedros dvasininkas, kunigas Olegas Šliachtenko. 


Ar galima ryto ir vakaro maldas ne sakyti, o klausytis per telefoną ir kartu ruošti pusryčius ar vakarienę? Ar galima būnant balkone tyliai melstis: tiesiogiai kreiptis į Dangų iš balkono (esu pratusi taip daryti, bet šiek tiek abejoju, ar gerai elgiuosi).
Liubovė

Brangioji Liubove, „tiesioginė“ malda esti, kai meldžiamasi nuoširdžiai, o tai priklauso ne nuo vietos, kur esate melsdamasi, o nuo jūsų tikėjimo, nuo jūsų sielos būklės. Be abejo, galima melstis ir balkone, ypač jeigu ten galite labiau susikaupti maldai. Kai dėl pirmos klausimo dalies, nelabai galiu įsivaizduoti, kaip ruošiant maistą galima atsidėti maldai. Juk maldos rytui ir vakarui parinktos ne tam, kad jos tiesiog būtų skaitomos. Jų galima ir  klausyti ir ką nors darant, tačiau tik tai, kas netrukdo maldai. Melsdamiesi turime atsiriboti nuo kasdienių rūpesčių, nuo bruzdesio. O argi maisto gaminimas nėra toks rūpestis?..
Klausytis maldų galima tik blogiausiu atveju, bet vis tiek geriau bent trumpam stoti Dievo akivaizdoje ir pasimelsti. 

Duktė (9 m.) pamėgo vaikščioti į cerkvę, domisi pamaldomis. Bet matydama presbiterijoje patarnaujančius jos amžiaus berniukas nusimena. Ji klausia, kodėl jai nevalia vilkėti sticharių ir patarnauti? Patarkite, ką jai atsakyti!
Michailas

Gerbiamasis Michailai, jums suteikta puiki proga paaiškinti mergaitei kantrybės ir nuolankumo esmę, nes šios dorybės reiškiasi ir tuo, kad žmogus suvokia, jog esama neprieinamų jam dalykų ir susitaiko su tuo. Kaip paaiškinti „kodėl“? Galbūt verčiau pabandžius nukreipti jos dėmesį į dar ką nors. Ar paaiškinti, kad kiekvienam - sava tarnystė. Juk ir berniukai ne viską gali, net ir turėdami teisę vilkėti sticharių. Pavyzdžiui, jie negali tapti mamomis. Jei ji nori tarnauti, galima jai padėti pasirinkti tinkančią jai tarnystę: giedojimą, ikonų tapybą (pradžiai - nuodugnius užsiėmimus piešimu), bažnytinių rūbų siuvinėjimą (dabar populiarūs būreliai, kurių lankytojai mokosi karoliuoti bei kitų rankdarbių). Be to, mūsų vyskupijoje nuolat rengiamos Jaunimo sąjūdžio bei savanorių mokyklos; esama ir daugiau su tarnyba susijusių dalykų. Žodžiu, čia yra iš ko rinktis ir ką apmąstyti.

Mano mamai jau per septyniasdešimt, sveikata pašlijus, bet ji nė nemano atgailauti: sako, neturinti nuodėmių. Tačiau kartu pripažįsta ne kartą dariusi abortą. Kaip būtų galima ją paprotinti?
Maksimas

Gerbiamasis Maksimai, ką nors atversti į Dievą, ypač atgailos dėka, nepaprastai sunku. Neišleiskite iš akių, kad tai didis stebuklas, nes žmogus atsiverčia suėjęs į sąlytį su Dievu. Dievas jį atverčia. Mes čia esame tik Jo bendradarbiai, talkininkai, bet atverčia Jis. 
Kaip mums elgtis? 1. Žinoma, reikia prašyti Dievą išminties, kad laiku rastumėte tinkamų žodžių, ir -  tikėjimo. Taip pat melskitės už mamą, prašykite Viešpaties ją paprotinti ir duoti laiko atgailai. 2. Reikėtų elgtis taip, kaip, pavyzdžiui, šv. kankinys Panteleimonas. Pasikrikštijęs jis norėjo iškart sudaužyti savo tėvo stabus ir jo širdį nukreipti link Dievo. Tačiau jis to nepadarė, bet  ėmė kantriai  ir tinkamą metą pokalbiais rengti tėvą, kreipti jo mintis ta linkme, kad stabai – tai tuščia vieta, o Gyvasis Dievas neglūdi nei akmenyse, nei kokiame žmogaus rankų kūrinyje (pavyzdžiui, keramikoje). Galiausiai tėvas buvo pasirengęs išgirsti apie Kristų. Jis įtikėjo, ir pats sudaužė savo stabus. Taip ir jūs elkitės: ramiai ir kantriai vis užsiminkite apie tikėjimą, apie atgailą. O jeigu jūsų žodžiai erzins, taikykitės ir kurį laiką prie tos temos negrįžkite.  Dievui davus, jūsų mamos būklė gali pasikeisti, ir išgirs Dievo Žodį.

Mano žmona prietaringa, o aš – ne. Dėl to kyla konfliktų, todėl noriu paklausti: gal ir man dėtis, jog paisau ženklų, kad šeimoje viešpatautų taika?
Sergijus

Gerbiamasis Sergijau, net dėdamasis prietaringu rodysite žmonai blogą pavyzdį, o reikia, kad būtumėte jai tvirto krikščioniško tikėjimo pavyzdys. Konfliktus reikėtų gesinti kitaip. Kartu reikia uoliai melstis Gyvajam Dievui už sutuoktinę, nes tik Dievas gali atmainyti žmogaus širdį. Be to, reikia ieškoti tinkamų žodžių sutuoktinei pamokyti. Jos susierzinimą gali gesinti jūsų romumas ir meilė. Testiprina jus Viešpats Dievas!

Klausimus galima siųsti į redakciją įprastu, elektroniniu paštu,arba per Vilniaus ir Lietuvos vyskupijos Facebook puslapį.

Protojerėjo Igorio Rinkevičiaus nuotr.