Lietuvos Stačiatikių Bažnyčia: Reiškiame didelį apgailestavimą ryšium su dar vienu itin nedraugišku Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pasisakymu

По-русски читайте ЗДЕСЬ

Vilniaus meras Remigijus Šimašius savo Facebook paskyroje parašė, kad Lietuvos Stačiatikių arkivyskupijos dvasininkai ,,be abejo nekviečiami ir nepageidaujami” į tradicinę šventę, kurią miestas rengia sostinės Katedros aikštėje sausio 7 dieną ryšium su stačiatikių Kalėdomis. 

Susirinkusius sostinės aikštėje asmenis sveikins ne vietos dvasininkas, kaip buvo anksčiau, o didžiosios daugumos Stačiatikių Bažnyčių nepripažintos Stačiatikių Bažnyčios Ukrainoje atstovas. Lietuvos Stačiatikių arkivyskupija laiko tai itin nedraugišku žingsniu Vilniaus ir Lietuvos stačiatikių bendruomenės atžvilgiu ir reiškia gilų apgailestavimą dėl dar vieno nesantaiką tarp skirtingų tautų ir skirtingą religiją išpažįstančių asmenų kurstančio pono Šimašiaus pasisakymo.

Mes tokius žodžius ir tokius veiksmus laikome keliančiais grėsmę santykių tarp tautų ir konfesijų bei visos Lietuvos visuomenės stabilumui. Tai, kad Lietuvos sostinės meras stačiatikių bendruomenės atstovus, kurie yra Vilniaus gyventojai ir Lietuvos piliečiai, paskelbė nepageidaujamais miesto kultūriniame bei religiniame renginyje, netrukdo mums švęsti Kalėdų iškilmių. Mūsų tikintieji gausiai dalyvaus šventovėse vykstančiose pamaldose, o mūsų širdys bus kupinos džiugesio, nes į pasaulį atėjo mūsų Išganytojas ir Viešpats Jėzus Kristus.

Priminsime, kad Lietuvos Stačiatikių arkivyskupija yra viena iš tradicinių Lietuvos religinių bendruomenių, ir tai yra patvirtinta teisiškai, įstatymo lygmeniu. Stačiatikių bendruomenė vienija daugiau nei 100 000 tikinčiųjų: tai oficialūs 2021 m. vykusios gyventojų apklausos duomenys. Kaip jau ne kartą buvo pranešta, Lietuvos Stačiatikių arkivyskupija nedelsdama pasmerkė karą ir agresiją prieš Ukrainą. Tai darė ir Arkivyskupijos vadovybė, ir kiti dvasininkai, ir pasauliečiai. Antikarinę poziciją paskelbė ir 2022 m. gruodį vykęs Visuotinis Lietuvos Stačiatikių arkivyskupijos susirinkimas. Ryšiai su Maskvos patriarchatu yra tik kanoniniai (panašiai kaip ir įvairių šalių Romos katalikų - su Šv. Petro Sostu Vatikane. Visi sprendimai, liečiantys Lietuvos Stačiatikių Bažnyčios veiklą, jos gyvenimą, priimami Lietuvoje. Be to, nėra ir jokių finansinių ryšių su Maskva. 

Palaiminus Vilniaus ir Lietuvos metropolitui Inokentijui, dalyje pamaldų Maskvos patriarcho vardas iš viso neminimas. ši praktika taikoma jau gana ilgą laiką, siekiant išvengti papildomų kliūčių žmonėms, kurie principingai nepritaria patriarcho Kirilo pasisakymams. Be kita ko, jo vardas nebus minimas per Kalėdų meto pamaldas Skaisčiausiosios (Užmigimo) katedroje (Vilnius, Maironio g. 14), sausio 7 d., 10.00 val. bei Klaipėdos Visų Šventųjų cerkvėje( Liepų g. 45), sausio 8 d., 9.00 val. Ne tik per Kalėdas, bet ir kitu metu, kai mūsų šventovėse vyksta pamaldos ukrainiečių, lietuvių, baltarusių, sakartvelų, graikų kalbomis (o jos vyksta reguliariai), Maskvos patriarcho vardas neminimas. Kartą per savaitę Užmigimo katedroje patriarcho vardas neminimas ir per pamaldas bažnytine slavų kalba. Prasidėjus karui, Lietuvos Stačiatikių arkivyskupijos parapijas papildė daug pabėgėlių iš Ukrainos.

Kaip skelbiama socialiniuose tinkluose platinamuose kvietimuose, tas pats Stačiatikių Bažnyčios Ukrainoje atstovas, kurį Vilniaus meras pasikvietė į miesto šventę vietoj Lietuvos Stačiatikių Bažnyčios dvasininkų, žada keletą kartų Lietuvoje tarnauti pamaldose, į kurias kviečia tiek pabėgėlius, tiek ir vietos stačiatikius. Ryšium su tuo Lietuvos Stačiatikių arkivyskupija laiko būtina priminti, kad su šia religine struktūra mes nepalaikome eucharistinio bendravimo, be to, laikome ją kanoniškai nelegitimine. Kaip žinoma, ši Stačiatikių Bažnyčia Ukrainoje atsirado susivienijus dviems nekanoniškoms, atskilusioms grupuotėms: Kijevo Patriarchato Ukrainos Stačiatikių Bažnyčiai ir Ukrainos Autokefalinei Stačiatikių Bažnyčiai. Būtent ši struktūra, vienijanti ,,dvasininkus“, kurie nėra teisėtai įšventinti, 2018 metais gavo Konstantinopolio patriarcho Baltramiejaus tomosą, skelbiantį jos autokefaliją. Šiuo metu šią Bažnyčią oficialiai pripažįsta tik 4 iš 16 teisėtų  autokefalinių Stačiatikių Bažnyčių. Tai pati Konstantinopolio Bažnyčia bei artimos jai graikų Bažnyčios – Aleksandrijos, Kipro ir Helados.

Kadangi dauguma šios Bažnyčios Ukrainoje ,,kunigų“ ir ,,vyskupų“ nėra teisėtai įšventinti, jie faktiškai yra pasauliečiai, todėl neturi teisės atlikti religinių apeigų kaip kunigai. Mūsų pareiga visiems Lietuvoje gyvenantiems stačiatikiams priminti apie tai, kad širdyse nekiltų sumaišties, kuri galėtų aptemdyti Kalėdų iškilmių nuotaiką.

Lietuvos Stačiatikių arkivyskupijos kanceliarija

Nutoraukoje: Skaisčiausios (Užmigimo) katedra.